
Kombinéza „z lesa“
31. 8. 2018
Jak na látkové pexeso 2
25. 9. 2018Panely na látkové pexeso jsem koupila ještě když jsem byla těhotná s prvním mimčem. Samozřejmě zblázněná do všech těch látkových hraček, u kterých jsem doufala, že si s nimi bude už od narození hrát a já jako uvědomělá biomamka mu je budu šít z naprosto bio-eko látek. Hádejte jak to dopadlo? Panel jsem vytáhla, když synovi byly tři a půl a dceři dva roky. Jakože dceři bude teď k Vánocům. A jak jsem se do toho pustila, tak mě napadlo trochu poradit dalším maminkám, které teprve šití pexesa zvažují. A ušila rovnou tři druhy pexesa , tak si můžete vybrat, jestli se vám do toho chce jít a jakou verzi pexesa vybrat:
- pexeso z panelu, látkové (bez viditelných stop po šití)
- pexeso z plsti, s knoflíky
- pexeso z panelu, obšívané dokola (když např. panel nemá přídavky na švy)
Na internetu najdete na látková pexesa spousty dalších návodů, čili berte mě pouze jako inspiraci pro vaše vlastní kreativní tvoření.
Prima návod na pexeso z panelu, látkové (bez viditelných stop po šití) najdete např. na tomto odkazu: v podstatě jsem to moje barevné šila téměř stejně, je to právě ten zmiňovaný panel, který mi více než 4 roky ležel v syslírně. Mimochodem víte, kolik času mi zabralo tohle pexeso ušít? Šest a půl hodiny! Je to poctivých 72 kartiček, práci na pytlíku nepočítám. To jen pro představu, když je pak někdo prodává za 300 Kč a vám to přijde drahé. Samozřejmě jsem hodně šila např. na návštěvě u kamarádky (a u vína, to se skvěle přetáčí..) nebo tak po hodinkách po večerech. Kupodivu mě to bavilo.
Časově relativně méně náročnou variantou, u které budou velmi ochotně asistovat i děti, jsou pexesa z plsti. Proč? Kvůli těm fantastickým knoflíkům. Koupila jsem jich kdysi pytlíčky na Prague patchwork meeting, je to produkce z Číny jak hrom a tak bych určitě nedoporučila dětem do tří let. Děti si můžou vybírat, třídit, vymýšlet kombinace.
A co pak? Předem si vymyslete, jak chcete mít čtverečky pexesa velké, kolik chcete mít dvojic a podle toho si nastříhejte nebo nařežte plstěné čtverečky. Některá jsem ušila vysloveně tón v tónu, některá jsou vícebarevná. Na tyto malé čtverečky si našijte vybrané knoflíčky. Ideální zábava např. na zimní večery na horské chatě a podobně (je to skladné a nikoho neurazí, když si při večerním sezení místo surfování v mobilu vytáhnete šití).
Když máte našity knoflíky, přichází na řadu šicí stroj, kdy ten malý čtvereček s knoflíkem našijete na čtverec větší. Tady dvě dobré rady! Vždy si na ten malý čtvereček, na kterém bude knoflík přišitý, nejdříve všechny vybrané knoflíky přiložte, abyste viděli, jak velká je mezera k okraji a vešla se vám tam potom šicí patka. A druhá rada – velký čtverec, který bude tvořit rub pexesa, stříhejte o dost větší než čtvereček knoflíkový. Nemusíte mít všechny velikostně stejné, stačí tak od oka, ve finále to zarovnáte nůžkami.
Jakmile máte přišito, nastává ta nejpříjemnější a fakt už hodně fofr fáze, kdy vezmete třebas zubaté nůžky (rovnými ale taky nic nezkazíte) a odstřihnete přebývající zbytky podkladové plsti. A je hotovo! Vypadá to superrychle, co? Ale počítejte, že na pexeso o 12 párech obrázků budete potřebovat taky minimálně 2,5 hodinky času. Nepočítám samozřejmě ten čas, který jsem strávila vybíráním knoflíků a kombinací plsti.
Všechna tato pexesa z plsti mám na prodej, jen jsem líná to házet na Fler, takže kdybyste měl kdokoli zájem, tak mi napište. I s pytlíkem je cena 350 Kč.
A poslední typ pexesa je z panelů, kde nemáte k dispozici vedle obrázků žádné přídavky na švy a protočení. Našla jsem k této variantě zde, ale přišlo mi to moc pracné a ten výsledek rozhodně nestál za tu námahu (škoda, že to holky mají takhle halabala, jinak jsou všechny kupované návody vypracované skvěle!). Takže jsem jednoduše podkladovou látku podžehlila výztuhou, tu obrázkovou k ní přiložila a jen to čistě obnitkovala kolem dokola. Rychlé a dětem to snad postačí. Co rozhodně u této varianty doporučuji je vyfotit si na šicím stroji, jakou šířku a délku stehu jste zvolily. Jste machři, když vše zvládnete obentlovat za jeden večer (jeden dílek zabere cca 4-5 minut celkem = krát 24 dílků jsme opět na času 2,5 – 3 hodiny, nešijete přece v kuse) a když práci odložíte, víte pak, jak rychle steh nastavit zpět, bez dalšího zkoušení. Chcete vědět tajemství? Tohle jsem nedoentlovala dodnes. Pořád je to jen kostlivec ve skříni, který má hotových přesně těchto pět kartiček, abych to mohla vyfotit a sepsat 🙂
1 Komentář
[…] přeci jen ještě postup při šití látkového pexesa, které se obšívá. Původní článek najdete zde, tady teď postnu jen fotky z posledního typu.Mám panel, který nemá prostor na švové […]